Indywidualne Konto Emerytalne – średnia kwota w 2014 roku

Przeliczając liczbę kont IKE w odniesieniu do wartości zgromadzonych środków, uwidacznia się fakt, że statystyczny posiadacz konta IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) ma na nim jedynie ponad 6 101 PLN, co przy rocznym limicie wpłat na poziomie ponad 11 tys. PLN nie jest zbyt dużą kwotą. Nie stanowi to nawet 2 średnich pensji krajowych.

Sprawdź Ranking IKE  >>>

Średnia kwota zgromadzona na kontach IKE

Indywidualne Konto Emerytalne – ile oszczędzamy?

Po 10 latach istnienia indywidualnych kont emerytalnych można przyjąć, że statystyczny posiadacz takiego konta średniorocznie odkłada na nim ok. 500 PLN, a miesięcznie ponad 40 PLN. Z pewnością oszczędzając 40-50 złotych miesięcznie budżet domowy posiadacza konta jakoś szczególnie nie ucierpi.

Pozytywny jest dodatkowo fakt, że kwota zgromadzona na statystycznym koncie IKE rośnie z roku na rok – jeszcze rok wcześniej było to 5,2 tys. PLN. W 2012 roku było to 4,3 tys. PLN, a w 2011 było to 3,4 tys. PLN. Jeżeli tempo wzrostu się utrzyma i nie pojawi się jakiś niespodziewany duży kryzys ekonomiczny to na koniec 2015 roku średnia kwota zgromadzona na kontach IKE powinna przekroczyć 7 tys. PLN

Sprawdź Ranking IKE  >>>

Mimo, że średnia kwota nie jest imponująca to nie zmienia to jednak faktu, że warto oszczędzać na dodatkową emeryturę, tak aby w wieku emerytalnym zabezpieczyć swoją przyszłość i nie znaleźć się przykrej sytuacji, że za kwotę 30-40% obecnych dochodów będziemy musieli przeżyć.

Kto może oszczędzać na IKE?

Prawo do dokonywania wpłat na Indywidualne Konto Emerytalne  ma każda osobie fizycznej, która ukończyła 16 rok życia. Warunkiem wpłat przez osoby małoletnie, czyli 16-18 lat jest uzyskiwanie dochodów z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę.

Na Indywidualnym Koncie Emerytalnym może oszczędzać na emeryturę tylko jedna osoba. Ustawodawca nie przewidział możliwości oszczędzania wspólnie,  z małżonkiem lub z dzieckiem. Każda osoba musi posiadać Indywidualne Konto Emerytalne.

Ponadto należy pamiętać, że Indywidualne Konto Emerytalne można założyć będąc uczestnikiem pracowniczego programu emerytalnego.

Sprawdź Ranking IKE  >>>